راهکارهایی برای تقویت مو و درمان ریزش مو : بسیاری از افراد با ریزش مو مواجه می شوند و همیشه برایشان سوال است که چگونه می توانند این ریزش را درمان کنند. مو از جمله مواردی است که اگر دچار مشکلی شود زیبایی ما به خطر خواهد افتاد.استرس به عنوان یکی از اصلی ترین موضوعاتی است که سبب می شود فرد دچار ریزش مو شود. زمانی که شخصی دچار استرس شود هم از لحاظ فیزیکی و هم از لحاظ روحی و احساسی دچار مشکلات متعددی می شود که ریزش مو یکی از آنهاست و در نهایت به طاسی شخص ختم می شود.

درمان ریزش مو


اگر از افرادی هستید که قصد دارید ریزش موی خود را درمان کنید باید به برخی از عوامل دقت کنید مثلا چه میزانی دچار ریزش مو شده اید یا شدت آن چقدر است و …
راه حل های برای درمان ریزش مو وجود دارد که افراد می توانند از آنها استفاده کنند و به نتیجه ی که می خواهند برسند.اگر شما روزانه بین ۵۰ تا ۱۰۰ تار مو ریزش داشته باشید امری طبیعی است و جای نگرانی نیست ولی اگر موهایتان زیادتر از این میزان دچار ریزش شده اند باید حتما به پزشک مراجعه نمایید تا تحت درمان قرار بگیرید.

زمانی که فرد به کلینیک کاشت مو مراجعه می کند شرایط لازم برای او بررسی می شود و علت و ریشه ریزش مو نیز ارزیابی می شود و در نهایت روشی مناسب برای درمان انتخاب می شود. روش ها شامل ترزیق پی آر پی ، لیزر تراپی ، مزوتراپی ، کاشت مو می باشد. این روشها به عنوان روش های ایمن و موثر هستند که می توانند تراکم و حجم موهای از دست رفته شما را جبران کند و شما را به زیبایی تان برساند.

چرا ریزش مو اتفاق می افتد؟ دلایل متعددی وجود دارد که سبب می شود افراد دچار ریزش مو شوند مانند فشارهای فیزیکی ( هر گونه صدمه فیزیکی و آسیب مانند زخم ، ضربه زدن به سر، تصادف، آنفولانزا و …) ، بارداری (بارداری یکی دیگر از عواملی است که سبب ریزش مو می شود معمولا پس از زایمان ریزش موی خانم ها بیشتر از دوران بارداریشان می شود) ، کمبود پروتئین( وقتی پروتئین در رژیم غذایی با کمبود روبرو شود ، بدن شما میزان مصرف پروتئین را جیره بندی می کند که درنهایت به ریزش مو ختم خواهد شد).

ریزش مو با الگوی مردانه

پیش از هر چیزی باید بدانید که ریزش موی با الگوی مردانه به صورت سکه ی یا ناحیه ی است . مردانی وجود دارند که ریزش موی آنها با پیروی الگوی مردانه است که این اتفاق در حدود دو-سوم مردان تا سن شصت سالگی رقم می خورد. این نوع ریزش مو ممکن است ریشه در هورمون های مردانه یا برگرفته از گروهی از ژن ها باشد و مردان در چنین وضعیتی در ناحیه ی بالای گیجگاه دچار ریش شود و خط رویش آنها مثل حرف M است.

ریزش موی ارثی

در خانم ها ریزش مو وقتی با الگوی زنانه باشد به عنوان یک مشکل ارثی محسوب می شود که آلوپسی آندروژنیک گفته می شود.

هورمون‌های زنانه

بارداری یکی از مواردی است که می تواند سبب ریزش مو شود . خانم های باردار یا استفاده از قرص های بارداری می تواند تغییرات هورمونی را در افراد پدید آورد . البته تغییرات ترشح هورمون ها در دوران یائسگی می توان ریزش مو را نیز برای خانمها به همراه داشته باشد.

کم‌خونی

کم خونی از مواردی است که می تواند سبب ریزش مو شود و اصلا نباید نادیده گرفته شود ولی به آسانی قابل درمان است و هیچ جای نگرانی ندارد. آمارها نشان میدهد که حدود یک/دهم خانم ها در سن ۲۰ الی ۴۹ سالگی به کم خونی یا آنمی دچار می شوند.

ریزش موی بر اثر بیماری آلوپسی آره اتا

بیماری آلوپسی آره اتا یکی از مواردی است که می تواند سبب ریزش مو می شود و البته این بیماری بر اثر فعالیت غیرعادی سیستم ایمنی بدن و بیش از اندازه ممکن است رخ دهد.

کم‌کاری تیروئید

کم کاری تیروئید یا هیپوتیروئیدیسم از مواردی است که باید به آنها دقت شود و می تواند یکی از دلایل ریزش مو باشد.

کمبود ویتامینB

یکی دیگر از عواملی که می تواند سبب ریزش مو شود و به راحتی درمان می شود کمبود ویتامین B است.

کاهش وزن شدید

در بدن افرادی که به یکباره وزن زیادی کم می کنند ، نوعی آسیب فیزیکی ایجاد می شود و همین مسئله می تواند ضعیف شدن و نازک شدن مو را به همراه داشته و ریزش مو را برایتان به وجود بیاورد.البته کاهش وزن به خودی خود می تواند برای سلامتی شما بسیار موثر باشد.

داروهای ضدافسردگی ، رقیق کنده خون

مصرف برخی از داروها سبب می شود که فرد دچار ریزش مو شود که می تواند به داروهای ضد افسردگی ، رقیق کننده خون ، گروه های دارویی خاص و .. اشاره کرد.

چگونه ریزش مو را درمان کنیم؟

برای درمان ریزش مو موارد مختلفی وجود دارد که شما می توانید از آنها استفاده کنید و جای نگرانی نیست.

PRP ( پلاسمای غنی از پلاکت )

آقایان و بانوان عزیز می توانند از روش های درمانی مناسب مانند پی ار پی استفاده کنند. این روش جز روش های پیشرفته و جدیدی است که بصورت غیرجراحی بوده و برای تقویت مو و درمان ریزش مو بکار گرفته می شود و همچنین کاملا طبیعی است.در روش پلاسمای غنی از پلاکت تزریق های را در پوست سر انجام میدهند که این ماده های تزریقی از خون خود بیمار گرفته شده است.فاکتورهای رشدی که در پلاسمای خون وجود دارد می تواند سبب شود که مو تحریک به رشد گردد. این روش می تواند ظاهرزیبا را به افراد برگرداند و شخص اعتماد به نفس بیشتری داشته باشد و در نهایت رشد مو ، تقویت مو ، پر پشت کردن و سلامت مو را به دنبال داشته باشد.

روش پی ار پی برای درمان ریزش مو چه مزایای داشته است؟

این روش مزایایی زیادی دارد که می توان به طبیعی بودن ، غیر جراحی بودن و همچنین سادگی روش اشاره کرد.در این روش دوره ریکاوری به سرعت انجام میدهد و درمان تنها با چند تزریق شکل می گیرد. هر جلسه در این روش حدو یک ساعت به طول می انجامد. لازم است بدانید روش پی ار پی جز روش های ایمن و قابل اطمینان است.

طریقه انجام روش پی ار پی

انجام این روش بدین صورت است که از بیمار مقداری خون گرفته می شود و بعد خونی را که گرفته اند در سانتریفیوژ می گذارند و بعد جداسازی پلاسمای خون که با ذرات پلاک غنی شده صورت می گیرد.در این مرحله قسمت مورد نظر را بی حس می کنند و تزریق پلاکت های فعال در بخش های از سر که فولیکول مو ضعیف شده صورت می گیرد. این پلاکت های فعال فاکتورهای رشد ،پروتئین و سیتوکین داشته اند. برای تزریق پی ار پی دو روش وجود دارد شامل موارد زیر می باشند:

  • در این روش از سرنگ های بسیار باریک استفاده می کنند که در بخش های مختلف سر چندبار تزریق را انجام میدهند. البته برای اینکه نتیجه بهتری بدست بیاورند از می توان با روش های دیگر ترکیب شود.در زمان یک سال ، برای تقویت مو این درمان در چند جلسه صورت می گیرد.
  • روش میکرونیدلینگ بدین صورت است که سوراخ های بسیار در سر به وسیله سوزن های باریک صورت می گیرد و ماده PRP به سر وارد می شود و در نهایت راهی برای خود به سوی فولیکول های مو ایجاد می نماید.

لازم است بدانید که همه چیز ریزش مو ، مقدار جواب دهی بیماری ، هدف های درمانی به فاصله بین جلسه های درمانی و تعداد دفعات درمان وابسته است.

مزوتراپی برای درمان ریزش مو

یکی دیگر از روش های که برای درمان ریزش مو از آن استفاده می شود مزوتراپی است که موجب می شود تقویت موی سر و رشد موهای جدید انجام گردد. معمولا از مزوتراپی برای خانم ها پس از زایمان و دوران یائسگی استفاده می شود و البته نتایج خوبی در آقایانی بدست آمده که در مرحله های آغازین ریزش مو بوده اند. در روش مزوتراپی تزریق ماده ی صورت می گیرد که دارای ویتامین ها و مواد موثر است که تغذیه ریشه مو را به همراه دارد و در سر سبب افزایش گردش خون خواهد شد.

زمانی که افزایش جریان خون رخ دهد میزان اکسیژن و مواد مغذی زیادتری به فولیکول های مو می رسد و موجب می شود موها رشد بیشتری داشته باشند. اگربرای درمان ریزش مو ، از مزوتراپی استفاده شود از تفنگ تزریقی ویژه ی استفاده می شود و دیگر تزریقات معمولی با دست کاربرد نداشته است. همین موضوع سبب می شود که مزوتراپی سریعا انجام شود و کاهش درد را به دنبال خواهد داشت. محلول مزوتراپی ، پس از طی کردن مدت زمانی می تواند سبب خنثی سازی هورمون DHT به عنوان اصلی ترین عامل ریزش مو انجام بدهد.

مزوتراپی برای چه افرادی مناسب است؟

می توان اینگونه گفت که افرادی که موهای در حال نازک شدنی دارند یا موی سرشان دچار ریزش شده و یا مشکلات طاسی دارند می توانند مزوتراپی را انجام بدهند.

لیزرتراپی

لیزر سرد یکی از تکنیک های می باشد که برای تقویت مو و درمان ریزش مو بکار گرفته می شود و در آن از اشعه نوری و گرما استفاده مش شود.روش مزوتراپی برای زنان و مردانی مناسب است که به دلیل سوابق ژنتیکی موی آنها کم پشت شده یا نازک شده است.

لیزرتراپی جهت درمان ریزش مو برای چه افرادی مناسب است

  • درمان ریزش موی ژنتیکی
  • درمان ریزش موی طاسی و سکه ی
  • آلوپسی آندروژنیک

مزایای لیزرتراپی در درمان ریزش مو

این روش مزایایی متنوعی برای بیماران داشته است که می توان به بدون درد بودن ، نداشتن عوارض ، بدون خونریزی ، هزینه ی پایین ، زمان کم برای انجام اشاره کرد.  در روش لیزرتراپی به علت اینکه از برخی از دستگاهها استفاده می شود که قابل حمل است و می تواند در هر جایی مورد استفاده قرار بگیرند. گاهی این روش موجب شده تا موهای بالای سر و جلوی سر فرد دوباره رشد کنند. لازم است بدانید روش لیزر سرد یا لیزر کم توان برای آقایان و خانم ها نیز قابل انجام می باشد.