دریاچه آرپی ارمنستان، طبیعت بکر

دریاچه آرپی ارمنستان، طبیعت بکر

دریاچه آرپی ارمنستان با طبیعت بکر خود یکی از مکان های خلوت و آرامش بخش برای علاقه مندان به طبیعت می باشد .توریست های فراوانی هستند که سراغ مکان های گردشگری آرام و خلوت می باشند ،تا از فضای آرامش بخش آن نهایت استفاده را ببرند . در شهر ایروان علاوه بر دریاچه آرپی ،دریاچه سوان نیز قرار دارد اما به آرامی و خلوتی دریاچه آرپی نیست . در ادامه علاقه مندان به تور ارمنستان و ایروان را نسبت به دریاچه آرپی بیشتر آشنا خواهیم کرد .

دریاچه آرپی ارمنستان در استان شیراک در شمال غربی این کشورواقع شده است .سزچشمه این دریاچه از یک زمین لرزه آتش فشانی نشات گرفته است دریاچه آرپی که از طریق تور ارمنستان برای بازدید شما عزیزان در دسترس قرار دارد بعد از دریاچه سوان به عنوان دومین جاذبه طبیعی آبی در این کشور شناخته شده است .علاوه بر جاذبه گردشگری جهت تولید آب و برق نیز کاربرد دارد .این دریاچه خود از طریق ذوب برف و یخ و چهار جریان دیگر تامین می شود اما سرچشمه رودخانه اخوریان می باشد . به دلیل واقع شدن این دریاچه در منطقه کوهستانی و میان کوهای بلند ،طبیعت این منطقه مثال زدنی است .واقع شدن در مکانی سرسبز و میان دریاچه های کوچک و رودخانه این منطقه را مورد توجه توریست های داخلی و خارجی قرار داده است .البته در زمستان این منطقه سرمای طاقت فرسایی دارد اما . اما سرد بودن آن در تابستان خوشایند است .اخیرا پارک ملی دریاچه آرپی تاسیس شده است که که هدفش حمایت از محیط زیست و تنوع زیستی کمیاب این منطقه می باشد .

مطالعه کنید :  رستوران پیترزپلیس بدروم

گیاهان دریاچه آرپی
حدود ۸۰ نوع گیاه از ۸۰ خانواده در این پارک وجود دارد که از این میان حدود ۱۸ گونه نادر و کمیاب هستند از جمله می توان به گوش گربه قفقازی (گیاه مخصوص قفقازی ) ، بابونه، شیر گلوبوز ،موم سوسنوکی ،گلیولوس دژاواکیتیو (اندمیک خاورمیانه )عنبیه سیبری ،و توت آخیریان (مخصوص ارمنستان )ذغال اخته و والری برگ پشمی اشاره کرد .همانطور که قبلا بیان شد با احداث پارک ملی دریاچه آرپی در جهت حفاظت از این گیاهان نادر تلاش می شود .
جانوران دریاچه آرپی
جانورانی که در دریاچه آرپی زندگی می کنند بیش از ۳۸ گونه از پستانداران هستند که شامل ۷ گونه حشره خوار ، ۸ گونه ازخفاش ها(از جمله گونه های مهاجرت کننده ) ، ۱۱ گونه از جوندگان و ۹ گونه گوشت خوار و ۲ گونه از گوشتخوارهای یک پا در کنار یک گونه از لگومورف­ها از ساکنین پارک ملی دریاچه آرپی محسوب می شوند.بیش از ۱۹۰ گونه پرنده در این پارک ملی زندگی می کنند که در میان سایر جانواران بیشتر آمار را دارند.
همانطور که گفته شد۱۹۰ گونه از پرندگان در پارک ملی دریاچه آرپی زندگی می کنند که حدود ۱۲۰ گونه از این پرندگان به صورت مرتب در این مکان پرورش می یابند .و بیش از ۱۱۰ گونه از این پرندگان در فصل های پاییز و بهار در این دریاچه یافت می شوند .علیرغم سرمای شدید در فصل زمستان و باریدن برف زیاد حدود ۷۰ گونه از پرندگان همواره در این پارک رفت آمد می کنند .علاوه بر جانوارانی که ذکر شد حدود ۸ گونه ماهی در دریاچه آرپی و رودخانه آخوریان انشعابات آن و رودخانه های دیگر پارک یافت می شود . چاب، اسپیرلین، آنگورا لوچ و کارپ برخی از ماهی های موجود در این دریاچه می باشند.

مطالعه کنید :  پنجشنبه بازار مارماریس

دریاچه آرپی ارمنستان ، از زیبایی پنهان ارمنستان
دریاچه آرپی ارمنستان را یکی از زیبایی های پنهان ارمنستان می توان نام برد . این مکان در ارمنستان به مکانی با حداقل دما معروف است .آب این دریاچه در زمستان به صورت منجمد است و همین باعث زیباتر دیده شدن دریاچه می شود .با توجه به گونه های گیاهی و جانوری نادر و کمیابی که در این دریاچه زندگی می کنند این دریاچه به شهرت و معروفیت زیادی رسیده است. با توجه به طبیعت بکر و دلنواز این منطقه مسافران و گردشگران زیادی در آرزوی دیدار از این دریاچه به سر می برند .دریاچه ای که طعم آرامش می دهد و حس بینظیری را برای توریست ها به ارمغان دارد .
علاوه براین دریاچه زیبا ،مکان های گردشگری و زیبای دیگری در کشور ارمنستان وجود دارد که توجه هر مسافر و بیننده ای را می تواند به خود جلب کند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید