سیستم حمل و نقل در تایلند چگونه است ؟

0
38

سیستم حمل و نقل در تایلند چگونه است ؟
حمل و نقل عمومی در تایلند

یکی از محبوب ترین مقاصد گردشگری در دنیا تایلند است کشوری پر از شگفتی های عجیب و زیبا که بسیاری از توریست ها به شوق بازدید از طبیعت بکر، جزایر و جاذبه های این کشور به آن جا سفر می کنند. شاید به این فکر کنید که در تایلند چگونه می توانید به کارهایتان برسید و با چه وسیله نقلیه ای باید در شهر رفت و امد کنید. پس شما نباید نگران این باشید که بعد از رسیدن به تایلند رفت و آمد در کشور است چگونه خواهد بود. شما قبل از ورود به تایلند باید اطلاعات لازم درباره حمل و نقل عمومی را بدانید. در این سایت ما را همراهی کنید تا با حمل و نقل عمومی در تایلند آشنا شوید.

اطلاعات کلی درباره حمل و نقل تایلند

اتوبوس محبوب ترین وسیله حمل و نقل در تایلند است چون که بیشتر مردم از اتوبوس برای حمل و نقل استفاده می کنند و برای همین شرکت های زیادی هستند که برای رفت و آمد مردم مینی ون ارائه می دهند؛ زیرا که شبکه حمل و نقل در تایلند بسیار متراکم است و با آن تقریبا می توانید به همه جای کشور سفر کنید شبکه ریلی تایلند با وجود گسترده بودن و با اینکه قسمت هایی از شمال، جنوب، غرب و شرق تایلند را در بر گرفته است بازهم همه شهرهای مهم را پوشش نمی دهد. پوکت و سوکوتای که از مهم ترین شهر های گردشگری به شمار می روند ریل راه آهن ندارند.
کشتی های مسافربری و قایق هم برای رفتن به جزایر تایلند می تواند مورد استفاده قرار بگیرد. در مورد فرودگاه های تایلند باید بگوییم که ۲۰ تا از شهرهای تایلند فرودگاه دارند و در آن ها حداقل یک پرواز به سمت بانکوک وجود دراد. در بانکوک در کنار توک توک ها و تاکسی های چند رنگ به وسایل حمل و نقل دیگری مثل مترو، اسکای ‌ترین، اتوبوس، قایق های سریع السیر رودخانه چائو فرایا و قایق های کانال کوچک شهر هم دسترسی دارید.

قطار

مطمئنا یکی از ارزان ترین وسیله حمل و نقل در تایلند قطار است؛ و از ان جایی که بلیط قطار های درجه سه خیلی ارزان هستند اما تنها مشکلی که دارند این است که سرعت حرکت این قطار ها بسیار پایین است و آهسته حرکت می کنند که متوسط سرعت آن ها در ساعت ۴۰ کیلومتر است. برای کسانی که عجله نداشته باشند و زمان کافی داشته باشند حتما بهتر است در تایلند مسافرت با قطار را امتحان کنند زیرا مسافرت با قطار بسیار خیلی لذت بخش است. درباره انواع قطار ها باید بگوییم که قطار ها انواع مختلفی را دارند که براساس درجه بندی از درجه یک و درجه سه گرفته تا سریع السیر و آهسته که همه ی این قطار ها هر روز مسافران زیادی را جابه جا می کنند. هنگامی که شما از قطار در تایلند برای رفت امد استفاده می کنید می توانید از پشت شیشه ها طبیعت بکر ومناظر زیبای تایلند را کشف کنید. بیشتر افرادی که عاشق این طبیعت هستند برای سفر و مشاهده دقیق و آهسته از قطار های درجه سه استفاده می کنند.
یکی دیگر از فوائد استفاده از قطار برای مسافرت این است که شما می توانید مردم محلی را از نزدیک ببینید و از ان جایی که بیشتر مسافران قطار را مردم تایلند تشکیل می دهند. مردم محلی بسیار انسان های مهربانی هستند و به مسافران و گردش گرهایی که از قطار برای رفتن به شهرها استفاده می کنند همه خوراکی ها و میوه هایی که دارند را با دیگر مسافران قطار تقسیم کنند. جالب ترین نکته شاید در سفر با قطار برای شما تماشای دستفروشانی باشد که به قطار می آیند تا چیزهایی مثل کیک برنجی، کباب و. بفروشند. هزینه اجناسی که ئر قطار فروخته می شود بسیار کم است شما حتی در قطارهای درجه سه نباید نگران غذا باشید زیرا که این فروشنده ها هر خوراکی ای که فکرش را بکنید بر روی سینی ها برایتان می آورند و برای خرید آن ها باید چیزی در حدود ۱۰ تا ۲۰ بات هزینه کنید؛ اما در قطارهای درجه ۱ برعکس درجه سه بسته به مدت زمان سفر، از شما یک یا دو وعده غذایی پذیرایی می کنند، در هر کابین یک مهماندار هست؛ و هیچ دستفروشی اجازه این را ندارد که وارد کابین های این قطارها شود. بیشتر مسافران برای رفتن به سنگاپور از قطار استفاده می کنند در صورت استفاده باید ۴۸ ساعت را در مسیر باشند. باید بگوییم که راه آهن بین المللی تایلند به سمت شهرهای باتروورت و کوالالامپور در مالزی می رود و مسیر خودش را به سمت سنگاپور ادامه می دهد. درست است که بلیط این قطار ارزان است اما یک سفر طولانی را تجربه خواهند کرد. به طوری که از تایلند تا سنگاپور را می توانند با هواپیما در عرض دو ساعت بروند اما با قطار ۴۸ ساعت در راه هستند و باید دو بار قطار عوض کنند. درباره شبکه دولتی ریلی تایلند، باید بگوییم که این شبکه ۴ هزار کیلومتر را پوشش می دهد و از چیانگ مای در شمال تا مرز مالزی در جنوب کشیده شده است.

اتوبوس

مردم تایلند معمولا برای سفرهای طولانی خودشان از اتوبوس استفاده می کنند. اتوبوس در تایلند اولین وسیله حمل و نقل است که تقریبا به بیشتر مناطق این کشور رفت و آمد می کند.
ساعت حرکت اتوبوس ها بسیار سریع است و این اتوبوس ها زود به زود راه می افتند و معمولا شلوغ هستند. شما برای تهیه بلیط می توانید با هزینه ارزان تری بلیط تان را از شرکت اتوبوس را بگیرید پس به شرکت دولتی اتوبوس بروید. بسیاری از شرکت های خصوصی هم هستند که اتوبوس های «وی آی پی» و راحت را ارائه می دهند. به جز تعداد کمی از اتوبوس ها که برای مسافت های کوتاه تر هستند بقیه اتوبوس ها شرایط خوبی دارند و از سیستم تهویه برخوردارند.
بعضی از ترمینال ها در خارج شهر قرار دارند و برای رسیدن به آن ها بهتر است که از وسایلی مثل تاکسی، توک توک و … استفاده کنید.

بانکوک دو ترمینال اتوبوس مهم دارد:
* ترمینال موچیت
* ترمینال سای تای مای

ترمینال موچیت mochit bus terminal : بزرگ ترین ترمینال بانکوک ترمینال موچیت است از این ترمینال برای سفر به شهرهای شمالی استفاده می شود. گاهی اوقات بعضی از اتوبوس های این ترمینال به سمت شهرهای جنوب و شرقی هم می روند.
ترمینال سای تای مای Sai Tai Mai bus terminal : برای رفتن به سمت جنوب و اکومای می توانید از این ترمینال استفاده کنید و به (Ekkamai) در شرق بروید.

پروازهای داخلی

هملن طور که می دانیم بهترین وسیله برای اجتناب از مسافرت های طولانی جاده ای و ریلی استفاده از هواپیما است. در تایلند هزینه سفر هوایی زیاد هم گران نیست شرکت های مانند شرکت هواپیمایی «نوک ایر» که پرواز های نسبتا ارزانی را دارد. برای رفتن به بانکوک از هر شهری مشکلی نخواهد بود زیرا که ۲۰ تا از شهرهای تایلند فرودگاه دارند حتما پرواز مناسبی پیدا می کنید. تای ایر ویز، ایر آسیا، نوک ایر در واقع ایر لاین های هستند که در تایلند پروازهای داخلی را ارائه می دهند.
ایر آسیا و نوک ایر در بین سایر ایر لاین ها معمولا قیمت های مقرون به صرفه تری را دارند. شهر هایی هستند که به غیر از بانکوک پروازهای زیادی را دارند. بهترین پیشنهاد برای خرید ارزان بلیط هواپیما این است که آن ها را از وبسایت ایرلاین ها رزرو کنید. اگر از آن دسته افرادی هستید که زود سردتان می شود بهتر تا در داخل هواپیما حتما لباس گرم به همراه داشته باشید چون گاهی تهویه هوای داخل هواپیما را خیلی خنک می کند.

قایق و کشتی

از آن جایی که تایلند جز کشور هایی است که جزایر زیبا و محبوبی زیادی را دارد و از ان جایی که فقط سامویی و پوکت دارای فرودگاه هستند و شما برای سفر به ان جا می توانید از هواپیما استفاده کنید اما برای رفتن به جزایر دیگر شما باید از کشتی های مسافربری و یا قایق استفاده کنید. به جز کشتی باید بگوییم که قایق دربست، قایق دم دراز، قایق شبانه، کشتی های بزرگ و… گزینه های مختلفی برای قایق سواری هستند که شما می توانید برای رفتن به جزایر کو سامویی ، کوتائو و کوفنگان به منطقه دونساک در ۷۰ کیلومتری استان «سورات تانی» بروید. جاهای مشخصی برای سوار شدن به قایق و یا کشتی برای دسترسی به دیگر جزیره ها وجود دارد. توصیه ما در خرید بلیط ها این است که بهترین راه برای خرید بلیط های قایق این است که به آژانس های مسافرتی و یا شرکت های قایق رانی در اسکله بروید.

مترو

از سریع ترین وسایل حمل و نقل عمومی در تایلند می توان به مترو اشاره کرد که با سفر کردن با مترو در پول و در زمان شما بسیار صرفه جویی می شود. مترو دو خط آبی و بنفش دارد و خط آبی آن در سال ۲۰۰۴ افتتاح شده است.

مینی ون

شرکت های زیادی هستند که در کنار شرکت های اتوبوس خدمات مینی ون را ارائه می دهند. راجب این مینی ون ها باید بگوییم که این مینی ون ها سریع تر از اتوبوس هستند و معمولا بین ۱۲ تا ۱۸ مسافر دارند. کرایه این مینی ون ها معمولا از اتوبوس بیشتر است ولی مینی ون ها سریع تر و راحت تر از اتوبوس ها هستند. مکان قرار گرفتن مینی ون ها قبلا در کنار بنای یاد بود پیروزی در بانکوک بود که مینی ون های زیادی همیشه در آن محل بودند اما امروز این مینی ون ها به ترمینال اتوبوس ها رفته اند.

تاکسی

معمولا بیشتر تاکسی ها که در تایلند وجود دارند دارای تاکسی متر هستند، کرایه ورودی برای دو کیلومتر اول ۵۰ بات و در ادامه برای هر کیلومتر ۷ بات به آن اضافه می شود.
بسیاری از تاکسی متر ها هم در پوکت هستند که با شرکت ‌های خصوصی کار می‌کنند و این تاکسی ها فاقد تاکسی ‌متر هستند. آن ها نرخ ثابتی را قبل از سوار شدن به مقصد اعلام می‌کنند.

توک توک

یکی از معروف ترین وسیله های حمل و نقل در تایلند توک توک است و نکته جالب درباره این توک توک ها این که امروز به جاذبه گردشگری تبدیل شده است. بیشتر افراد تصور می کنند که هزینه جا به جایی با توک توک کم است ولی برعکس چیزی که فکر می کنید توک توک ارزان ترین راه حمل و نقل نیست و حتی شاید از تاکسی هم گران تر باشد. مقدار مسافت، ساعت روز و ترافیک عواملی هستند که در تعیین کرایه توک توک مهم هستند. بهتر است که شما در استفاده از توک توک برای هزینه های کرایه کمی با راننده چانه بزنید معمولا برای مسافت های کوتاه حدود ۳۰ بات است. بیشتر راننده ها وقتی متوجه می شوند که مسافر یک توریست است قیمت کرایه ها را کمی بالا می برند. بهتر است که در ساعات اوج ترافیک یعنی ۷ تا ۹ صبح و ۴ تا ۷ شب به هیچ وجه سوار توک توک نشوید چون در ترافیک خسته کننده گیر می افتید. در صورتی که به تایلند سفر کردید پیشنهاد می کنیم که حتما توک توک را امتحان کنید چون خیلی هیجان انگیز و جالب است اما یادتان باشد که قبل از سوار شدن بر سر قیمت با راننده به توافق برسید و در ساعت های که ترافیک کمتر است امتحان کنید.