چای گل گاو زبان و خواص آن

0
123
چای گل گاو زبان و خواص آن
چای گل گاو زبان و خواص آن

چای گل گاو زبان و خواص آن : گل گاوزبان یا گیاه زنبور عسل یکی از مهم ترین گیاهان دارویی و آشپزی است که از گذشته برای تزیین و یا طعم دار کردن غذاها مورد استفاده قرار می گیرد، گل گاوزبان گیاهی بدون ریشه با موهای زبر و با ارتفاع ۷۵-۹۰ سانتی متر است.

خواص درمانی گل گاوزبان

گل گاوزبان یکی از گیاهان بسیار محبوب و کم کالری برای آشپزی، به خصوص در کشورهای مدیترانه است. ۱۰۰ گرم برگ تازه گل گاوزبان فقط ۲۱ کالری انرژی دارد، این گیاه حاوی بسیاری از مواد مغذی، مواد معدنی و ویتامین های موردنیاز برای سلامتی است.
بخش هایی از این گیاه حاوی اسید چرب گاما و اسید چرب امگا ۶ است که نقش حیاتی در ترمیم سلامت مفاصل، سیستم ایمنی، غشاهای پوست و سلامتی ماده مخاطی دارد.
گل گاوزبان دارای سطح بالایی از ویتامین C (اسید آسکوربیک) است. ویتامین C یکی از آنتی اکسیدان های طبیعی و قوی است که به حذف رادیکال های آزاد مضر در بدن کمک کرده و همراه با دیگر آنتی اکسیدان ها، به عنوان تقویت کننده سیستم ایمنی بدن، بهبود زخم ها و ضد ویروس عمل می کند.
شاخ و برگ گیاه گل گاوزبان یکی از منابع غنی ویتامین A و کاروتن است، هر دو این ترکیبات فلاونوئیدی و آنتی اکسیدان می باشند که با همکاری هم، به پاکسازی بدن و محافظت در برابر رادیکالهای اکسیژن و انواع مختلف اکسیژن فعال (ROS) که نقش مهمی در پیری و بیماری های مختلف دارند، می پردازند.
ویتامین A نیز دارای خواص آنتی اکسیدانی بوده و برای بینایی ضروری است، ویتامین A برای حفظ سلامت غشای مخاط و پوست مورد نیاز است، مصرف غذاهای طبیعی سرشار از ویتامین A و کاروتن برای محافظت بدن انسان از سرطان ریه و دهان موثر است.

چای گل گاو زبان و خواص آن
چای گل گاو زبان و خواص آن

گل گاوزبان دارای مقدار زیادی مواد معدنی مانند آهن، کلسیم، پتاسیم، منگنز، مس، روی و منیزیم است، پتاسیم بخش مهمی از سلول ها و مایعات بدن را تشکیل می دهد، که به کنترل ضربان قلب و فشار خون کمک می کند. منگنز در بدن به عنوان یک فاکتور مهم برای ساخت آنزیم های آنتی اکسیدان استفاده می شود، آهن به عنوان یک جزء مهم از هموگلوبین موجود در داخل گلبول های قرمز خون و تعیین کننده ظرفیت حمل اکسیژن در خون است.
علاوه بر این، گل گاوزبان یکی از منابع مهم ویتامین B پیچیده، به ویژه نیاسین (ویتامین B-3) است.، نیاسین به کاهش سطح کلسترول در بدن کمک می کند.
بخش هایی از گیاه گل گاوزبان، به خصوص دانه های آن حاوی اسید چرب امگا ۶ است که برای درمان ورم مفاصل، و درد پیش از دوران قاعدگی و غیره … توصیه می شود.
تزریق عصاره ی برگ و دانه گل گاوزبان در طب سنتی برای افزایش تولید شیر مادران در دوران شیردهی مورداستفاده قرار می گیرد.

راههای استفاده از گل گاوزبان

شستن گل گاوزبان تازه با آب سرد و یا خیس کردن آن برای چند دقیقه منجر به حذف هر گونه آلودگی و آفت کش های باقی مانده در آن می شود، گل گاوزبان را می توان بعد از جداکردن قسمت های سخت آن مانند سبزیجات سبز استفاده کرد.

چند روش برای استفاده از گل گاوزبان پیشنهاد می شود

۱- از برگ گل گاوزبان می توان به عنوان طعم دهنده سالاد و چاشنی غذا استفاده کرد.
۲- برگ های بزرگ گل گاوزبان را می توان مانند سبزیجات سبز مثل اسفناج استفاده استفاده کرد. گل گاوزبان مخلوط مناسبی با سبزی های دیگر مثل لوبیا، هویج، سیب زمینی، گوجه فرنگی، و غیره است.
۳- برگ گل گاوزبان را می توان به لیموناد اضافه کرد و همچنین چای گل گاوزبان، نوشیدنی محبوب تقریبا در همه ی کشورهای اروپایی است.