چطور از فیل های تایلند حمایت کنیم

0
1

چطور از فیل های تایلند حمایت کنیم

حمایت از فیل های تایلند

یکی از حیواناتی که در تایلند از سال های دور بسیار مهم بوده فیل است. این موجود بزرگ جثه در تایلند از زمان های دور تا به حال اهمیت زیادی داشته وباید گفت که به عنوان نماد مذهب ، پادشاهی، قدرت و تاریخ تایلند بوده است ؛ و از این رو در تایلند بسیاری از مردم احترام خاصی را برای فیل ها قائل اند. معمولا در گذشته های دور از فیل های سفید برای رفت و آمد پادشاهان تایلندی استفاده می کردند که این پادشاهان سوار بر فیل های سفید رفت و آمد می کردند. شاید جالب باشد بدانید که فیل بخاطر جثه بزرگ و قدرت زیادی که دارد در صنعت درخت بری هم به کار گرفته می شدند که از قدرت شان برای بریدن درخت ها استفاده شود اما امروزه که صنعت درخت بری در تایلند، به طور کامل از بین رفته است. حالا تمام ان فیل هایی که در صنعت درخت بری بودند حالا وارد صنعت دیگری به نام صنعت توریسم شدند؛ اما متاسفانه در این صنعت هم با این حیوانات عظیم جثه بد رفتاری های بسیار زیادی می شود تا جایی که در سال های اخیر بسیاری از افراد برای مقابله با این رفتار های زشت سازمان هایی برای حمایت از فیل های تایلند به راه انداختند. ما در این سایت به شما اطلاعاتی را برای آشنایی و راه های حمایت از آن ها بیان می کنیم.
بعد از اینکه تصمیم گرفتند تا از فیل ها در صنعت توریسم استفاده کنند به همین علت فیل های زیادی به شهرهای مختلف برده شدند تا گردشگران بتوانند با آن ها عکس های جالب بیندازند و به آن ها غذا دهند و جالب تر این که فیل سواری کنند؛ که فیل سواری بسیار طرفدار دارد. برای همین در جنگل ها، کمپ های فیل سواری برپا شده تا به این ترتیب همه گردشگران بتوانند در جنگل فیل سواری کنند و لذت ببرند، با آن ها عکس بیندازند و بعد از تجربه هیجان انگیز فیل سواری به خانه برگردند. بیشتر افراد فکر می کنند که در بیشتر کشور هایی که جاذبه های توریستی دارنددر صورت وجود فیل می توانند فیل سواری کنند اما نکته این جاست که فقط با رفتن به تایلند است که ماهیت واقعی توریسم فیل را می توانید درک کنید و شما هنگامی متوجه بد رفتاری با این حیوانات می کنند که خودتان سوارر بر فیل باشد
برای همین امر قانونی وضع شد تا از ورود فیل ها به شهر ها جلوگیری شود و امروزه با اینکه حضور فیل ها در بیشتر شهر ها مدت هاست که ممنوع شده اما متاسفانه باید بگوییم که مسئولان چشمان خود را به روی این قانون بسته اند. یک حقیقت درباره فیل ها و رفتار بد با ان ها این که تا همین چند سال پیش در سراسر تایلند هیچ پارک خوبی برای تماشای فیل ها وجود نداشت و در همه آن ها از فیل ها سوء استفاده و با آن ها بد رفتاری می شد.
بیشتر افراد برای اینکه بتوانند فیل ها را از این ازار و اذیت نجات دهند بسیاری کار کردند تا اینکه در حدود ۲۰ سال پیش لک چایلرت با راه اندازی پارک طبیعت فیل (Elephant Nature Park) جنبش تازه ای برای حمایت از فیل ها آغاز کرد. این شخص برای حمایت از فیل ها این پارک را تاسیس کرد. این پارک طبیعت فیل که یکی از بزرگ ترین حفاظت گاه ها در تایلند است در سال ۱۹۹۶ تاسیس شده و بزرگ ترین سازمان نجات فیل ها در تایلند نام گرفته است.
درباره این پارک باید بگوییم که این پارک در خارج شهر چیانگ مای واقع شده است و در حال حاضر دارای ۳۷ فیل و تعدادی حیوان دیگر در آن زندگی می کنند هست. بسیاری از افراد که به این حیوانات علاقه مند هستند برای ورود و دیدن این فیل ها و برای بازدید از این پارک تقاضای بسیاری می کنند. برای ورود به این پارک حتما باید از قبل، بلیت رزرو کرده باشند.

مطالعه کنید :  منطقه ایچملر مارماریس

همان طور که گفتیم این پارک را لک چایلرت در اطراف شهر شلوغ چیانگ مای، تاسیس کرده است. نکته قالبل تعامل درباره این پارک این است که این پارک یک پارک کاملا متفاوت است؛ در واقع جنگلی واقعی است که کوه هایش پوشیده از درختان انبوه است که تبدیل به زیستگاهی برای گونه های مختلف حیوانات شده است. تایلند دارای جاذبه های خاص بسیار متفاوتی است اما در این پارک برخلاف دیگر جاذبه ها گردش گری تایلند، چیزی منحصر بفرد نصیبتان می شود: و آن هم شانس تعامل با فیل ها است بدون اینکه به آن ها کوچک ترین صدمه و یا آسیبی وارد شود.
در ابتدا گفتیم که فیل ها در تایلند محترم هستند اما باید در مورد نحوه زندگی ان ها بگوییم که این حیوانات زندگی آزادی را در تایلند ندارند زیرا که از آن ها سوء استفاده های زیادی می شود. به این ترتیب که هر روز بچه فیل های وحشی از مادران خود جدا می شوند و برای اینکه اهلی شوند ان ها را زیر بار تمرینات شکنجه آور می برند. به همین سبب روح فیل ها بااین تمرین ها می شکند و آن ها برای اینکه درد از یاد فیل ها برود ان ها را وادار می کند تا برای رهایی از درد، دیگران را بر پشت خود سواری دهند، نمایش اجرا کنند و یا نقاشی بکشند.
اما خوشبختانه در این پارک که یک محل امن برای فیل ها است تا ان ها بتوانند آزاد و رها زندگی کنند. دیگر خبری از فیل سواری و نمایش های عجیب و غریب نیست و فیل ها خیلی راحت می توانند تا آزادانه در کنار هم زندگی کنند و به این ترتیب از هر گونه سوء استفاده ای به دور باشند.
شما در این پارک در حین بازدید از فیل می توانید این فیل ها را در سکونت گاه طبیعی شان ببینید، به راحتی به آن ها غذا می دهید و آن ها را در آب رودخانه می شویید بدون کوچک ترین مشکلی می توانید از فیل ها تصویر برداری کنید. به جز فیل ها که در ان پارک ساکن هستند تعداد هم سگ که بیشتر آن ها از سیل ویرانگر سال ۲۰۱۱ بانکوک نجات پیدا کردند و یا از خیابان های چیانگ مای جمع آوری شده اند که تعداد ان ها به ۳۵۰ سگ می رسد. با اینکه بیشتر این سگ ها در پناه گاه ها زندگی می کنند اما تعدادی از آن ها هم هستند که در پارک آزادانه رفت و آمد می کنند.

مطالعه کنید :  10 صبحانه محبوب تایلندی

نکته جالب این است که در این کشور شما هر چقدر که درباره فیل ها اطلاعات کافی و زیاد داشته باشید خیلی راحت می توانید تا لزوم تغییر در رفتار با فیل ها را بیشتر حس کنید. شما با گوش دادن به داستان هر کدام از این فیل ها قلب تان بسیار آزرده می شود مطمئنا فیل های زیادی را می بینید که پشت و پاهایشان شکسته است و حتی در اثر اسیب و آزار زیاد آن ها پاهای خود را از دست داده اند.
اما امروزه خوشبختانه با وجود سازمان هایی مثل پارک طبیعت فیل و وجود گردش گرانی اگاه و مهربان، شرایط کاملا در حال تغییر است. یکی از مهم ترین اهدافی که این پارک دارد این است که این پارک طبیعت در حال همکاری با کمپ های فیل سواری است که تا بتوانند فیل سواری را برای همیشه از بین ببرند تا رفتارهای حیوان دوستانه را آغاز کنند. در واقع به مروز زمان این کمپ ها هم متوجه خواهند شد که بسیاری از مردم و گردشگرانی که برای بازدید از فیل ها به پارک مراجعه می کنند برای غذا دادن به فیل ها و بازی کردن با آن ها پول های زیادی می دهند که این کارها حتی می تواند بیشتر از فیل سواری محبوب تر و وسوسه انگیز تر باشد. با وجود این سازمان حفاظت از حیوانات و مخصوصا فیل ها امروزه باز هم کمپ های زیادی در کشور تایلند وجود دارند که این کمپ ها حالا حالا ها هم برقرار هستند تنها راه کم شدن و کاهش این کمپ ها وجود گردشگران حیوان دوستاست که می توانند با ایجاد انگیزه های های اقتصادی برای رفتار بهتر با فیل ها، شاید که به این صورت بتوانند تعدادی از این کمپ ها را تا چند سال آینده به شدت کاهش دهند و در سال های آینده به طور کاملا از بین بروند.

مطالعه کنید :  کافه‌هایی در تفلیس که وای فای در اختیار مشتریان قرار می‌دهند: قسمت دوم

شما در صورت سفر به تایلند بهتر است که از این کار صرف نظر کنید و برای کمک به فیل ها هرگز سوار فیل نشوید زیرا که فیل سواری سهم زیادی را در سوء استفاده از این حیوانات دارد ؛ و معمولا تمام ان افرادی که برای تجربه فیل سواری هزینه پرداخت می کنند بدون شک از این سوء رفتار حمایت می کنند.
در صورتی که شما بسیار مشتاقید تا فیل های تایلند را از نزدیک ببینید بهتر است تا به پارک طبیعت فیل ها بروید و در حمایت از این حیوانات حیرت آور به آن ها کمک کنید. شما در این پارک شانس این را دارید که فیل ها را از نزدیک ببینید و با طبیعت آن ها آشنا شوید