جراحی بینی , رینوپلاستی , جراحی زیبایی بینی , عمل بینی , عمل زیبا سازی بینی , زیبایی بینی , عمل زیبایی بینی , هزینه جراحی بینی , روشهای عمل بینی , متخصص جراحی زیبایی بینی : جراحی زیبایی بینی که با عنوان رینوپلاستی نیز شناخته می شود، یک عمل جراحی است که با هدف تغییر دائمی شکل و اندازه بینی انجام می‌شود. این جراحی از طریق اصلاح شکل ساختار اسکلتی بینی که از استخوان و غضروف تشکیل شده است انجام می‌شود. در پوست بینی تغییری به وجود نمی‌آید، اما وقتی که ساختارهای زیر پوست تغییر داده می‌شود پوست بینی هم با شکل جدید آن انطباق پیدا می‌کند.

جراحی بینی جراحی بینی

متخصصین کلینیک تخصصی پوست و موی رزانا معتقدند که سبک جدید و نوآورانه جراحی زیبایی بینی از جراحی‌هایی که تا چند سال پیش انجام می‌شد، بسیار متفاوت است. افرادی که جراحی زیبایی بینی انجام می‌دهند، بعد از این جراحی احساس راحتی بیشتری در روابط اجتماعی خود می‌کنند و عکس‌های خیلی بهتری از خود می‌گیرند. در واقع، بسیاری از این افراد بعد از جراحی بینی خود تعجب می‌کنند که چرا تا این زمان برای انجام این جراحی صبر کرده‌اند.

متخصصین ما در کلینیک تخصصی پوست و موی رزانا در جریان جلسه مشاوره اولیه، مشکلات و نگرانی‌های موجود درباره شکل ظاهری بینی و قسمتی از بینی که باید مورد درمان قرار بگیرد را به طور کامل برای شما شرح خواهند داد. همچنین مشکلات عملکردی احتمالی بینی هم در جلسه مشاوره مورد بحث و بررسی قرار می‌گیرد.

جراحی زیبایی بینی

رینوپلاستی یا جراحی زیبایی بینی می‌تواند شکل ظاهری بینی و تناسب آن با سایر اجزای صورت شما را بهبود ببخشد و میزان هماهنگی چهره و نیز سطح اعتماد به نفس شما را افزایش دهد. جراحی زیبایی بینی همچنین می‌تواند مشکلات تنفسی شما و یا ناهنجاری‌ هایی که در اثر آسیب‌دیدگی یا نقایص مادرزادی در بینی به وجود می‌آید را برطرف نماید. این عمل جراحی می‌تواند اندازه کلی بینی، شکل نوک، پل و سوراخ‌های بینی را نیز تغییر دهد.
متقاضی مناسب برای جراحی زیبایی بینی

تصمیم‌گیری در مورد انجام عمل جراحی زیبایی بینی، یک تصمیم بسیار مهم و در عین حال کاملاً شخصی است. شما باید در این مورد با جراح خود و نیز با خانواده خود مشورت کنید. برای اغلب افرادی که جراحی زیبایی بینی انجام می‌دهند، نتایجی که از آن به دست می‌آید زندگی آنان را تغییر می‌دهد. این افراد بیان می‌کنند که بعد از انجام این عمل سطح اعتماد به نفس و خودباوری آنان افزایش پیدا کرده است.

بهترین متقاضیان برای جراحی زیبایی بینی افرادی هستند که از سلامت جسمی برخوردار باشند و در عین حال از شکل بینی خود رضایت ندارند و دوست دارند آن را اصلاح کنند. برای جراحی زیبایی بینی هیچ سن ایده‌آلی وجود ندارد و جراحان این عمل را بر روی افرادی با هر سنی بالاتر از ۱۵ سال انجام می‌دهند. البته خانم‌ها می‌توانند این عمل را از سن ۱۵ سالگی و آقایان از سن ۱۶ سالگی به بعد انجام دهند.
چگونه باید برای جراحی زیبایی بینی (رینوپلاستی) آماده شوم؟

آمادگی برای جراحی زیبایی بینی شامل اقدامات زیر است:

انجام برخی آزمایش‌های پزشکی و تست‌های آزمایشگاهی
گرفتن عکس‌هایی از بینی شما برای پیش‌بینی شکل بینی بعد از جراحی با استفاده از نرم‌افزارهای رایانه‌ای
مصرف برخی داروها و یا تغییر دوز داروهایی که در حال حاضر مصرف می‌کنید.
ترک سیگار به فاصله زمانی کافی قبل از تاریخ جراحی
خودداری از مصرف آسپرین، داروهای ضد التهاب و مکمل‌های گیاهی به دلیل افزایش خطر خونریزی

جراحی زیبایی بینی چگونه مشکلات بینی را درمان می کند؟

عمل جراحی برای اصلاح شکل بینی به یکی از دو روش جراحی باز یا جراحی بسته انجام می‌شود. در روش جراحی بسته بریدگی‌هایی به صورت مخفی فقط در داخل بینی ایجاد می‌شود. در حالی که در روش باز، یک بریدگی کوچک در عرض کلوملا یا همان تیغه باریکی که دو سوراخ بینی را از هم جدا می‌کند زده می‌شود و امتداد آن شبیه به همان بریدگی که در روش بسته ایجاد می‌شود تا درون سوراخ‌های بینی ادامه پیدا می‌کند. سپس بافت‌های نرمی که روی بینی را پوشانده‌اند از طریق همین بریدگی‌ها کنار زده می‌شوند تا امکان دسترسی به ساختار غضروفی و استخوانی بینی و تغییر شکل آن‌ها فراهم شود.

جراحی زیبایی بینی می‌تواند باعث کاهش حجم ساختار بینی شود. اگر تیغه میانی بینی شما انحراف دارد، می‌توان از طریق همین عمل جراحی آن را صاف کرد و ناهمواری‌ها و موانع موجود در مسیر عبور هوا را نیز برطرف کرد تا تنفس شما بهبود پیدا کند. وقتی که تغییرات لازم در ساختارهای زیرین بینی انجام شد و بینی شکل مناسب را پیدا کرد، پوست بینی به روی آن بازگردانده می‌شود و بریدگی‌ها با بخیه بسته می‌شوند. همچنین ممکن است بریدگی‌های دیگری هم در امتداد انحنای طبیعی سوراخ بینی ایجاد شود تا از طریق آن بتوان اندازه قسمت‌هایی از بینی را تغییر داد. برای مثال گاهی اوقات لازم است برآمدگی روی بینی یا قوز بینی حذف شود و راستای بینی مطابق با سایر اجزای صورت تغییر داده شود. در برخی موارد هم لازم است شکل نوک بینی تغییر کند تا افتادگی آن برطرف شود.

انواع مختلف جراحی زیبایی بینی (رینوپلاستی) کدام است؟

دو نوع اصلی از جراحی زیبایی بینی وجود دارد که شامل جراحی باز و جراحی بسته می‌باشد. البته انواع دیگری هم از این جراحی وجود دارد:

رینوپلاستی باز به منظور تغییر شکل اساسی بینی انجام می‌شود. در این روش، بریدگی‌هایی در عرض تیغه‌ای که دو سوراخ بینی را از هم جدا می‌کند و کلوملا نام دارد، ایجاد می‌شود. سپس پوست و بافت‌های نرم زیر آن از روی ساختار اسکلتی بینی برداشته می‌شود تا جراح بتواند شکل آناتومی بینی را به وضوح ببیند.
رینوپلاستی بسته به منظور ایجاد تغییرات جزئی در شکل بینی انجام می‌شود. در این روش، بریدگی‌ها به طور کامل در داخل بینی ایجاد می‌شود. سپس پوست بینی از استخوان و غضروف‌هایی که چارچوب اصلی شکل بینی را تشکیل می‌دهند، جدا می‌شود. به این ترتیب استخوان و غضروف‌های بینی نمایان می‌شوند و می‌توان آن‌ها را کوچک کرد، تغییر داد، بزرگ کرد و یا جابجا کرد تا شکل مطلوب را پیدا کند.

رینوپلاستی ثانویه که اصطلاحاً با عنوان رینوپلاستی اصلاحی هم شناخته می‌شود، به منظور تصحیح مشکلاتی که بعد از جراحی قبلی بینی به وجود آمده یا همچنان ادامه پیدا کرده است، انجام می‌شود. این مشکلات می‌تواند خیلی جزئی باشد و به راحتی اصلاح شود. اما از طرفی ممکن است مشکلات پیچیده‌ای باشد که برای اصلاح آن به عمل‌های ثانویه دشوارتر و پیچیده‌تری هم نیاز باشد. جراحی ثانویه بینی هم ممکن است به هر یک از دو روش باز یا بسته انجام شود.

دوره بهبودی بعد از جراحی زیبایی بینی چگونه است؟

در صورتی که در زمان جراحی یک بریدگی در پایین تیغه عمودی جدا کننده سوراخ‌های بینی (کلوملا) ایجاد شده باشد، این بریدگی با بخیه بسته می‌شود و حدود ۴ تا ۷ روز بعد از عمل باید این بخیه‌ها کشیده شود.

ورم و خشکی بینی از عوارض شایع بعد از جراحی زیبایی بینی است که تا چند هفته بعد از جراحی ادامه خواهد داشت. اغلب بیماران معمولاً بعد از دو سه روز می‌توانند فعالیت‌های سبک را شروع کنند، اما خوب شدن کامل بینی نیاز به چند هفته زمان دارد و در این مدت هیچ فعالیت فیزیکی سنگینی نباید انجام شود.

نتایج مورد انتظار بعد از جراحی زیبایی بینی چیست؟

جراحی زیبایی بینی می‌تواند تغییر چشمگیری در شکل چهره شما ایجاد کند. احتمال اینکه بلافاصله بعد از جراحی از شکل جدید بینی خود احساس رضایت نداشته باشید، خیلی زیاد است. اما به خاطر داشته باشید که در این مقطع، بینی شما هنوز کاملاً ورم دارد و پدیدار شدن شکل نهایی جدید آن ممکن است تا یک سال بعد طول بکشد.

در طول این مدت ممکن است هر چقدر بینی شما به سمت بازیابی شکل نهایی و دائمی خود پیش می‌رود، برخی تغییرات تدریجی را نیز در چهره خود مشاهده کنید. البته با وجود آنکه نتایج جراحی زیبایی بینی به صورت دائمی خواهد بود، اما این جراحی نمی‌تواند مانع از بروز آثار پیری در بینی شما در آینده شود.

مزایای جراحی زیبایی بینی

یکی از رایج‌ترین عمل‌های جراحی زیبایی در حال حاضر است.
مسلماً هر کسی دوست دارد چهره زیباتری داشته باشد و تصویر جذاب‌تری از او در ذهن دیگران بماند.
بعضی افراد هم می‌خواهند ظاهر خود ار تغییر دهند تا جور دیگری دیده شوند.
نقایص موجود در شکل اجزای صورت را نمی‌توان پنهان کرد و از آنجا که این روزها تصویر ظاهری هر فرد اهمیت زیادی در زندگی او دارد، عمل جراحی زیبایی بینی هم بیشتر از هر زمانی در گذشته رواج و اهمیت پیدا کرده است.
عمل بسیار ساده‌ای است و دوره نقاهت خیلی کوتاهی دارد.
تا حد زیادی در بازگشت تدریجی اعتماد به نفس از دست رفته افراد، تأثیر دارد.
امکان انتخاب روش جراحی به شکل بسته یا باز وجود دارد.
جراحان می‌توانند به نتایج بسیار خوبی از این عمل دست پیدا کنند، زیرا برای آن‌ها به عملی بسیار رایج و روتین تبدیل شده است.

معایب جراحی زیبایی بینی

غالباً افرادی که در گذشته این عمل را انجام داده‌اند، تقاضای انجام جراحی اصلاحی دیگری بر روی بینی خود را دارند.
دستیابی به مدل‌های پیش‌بینی شده، کار بسیار سختی است و در اغلب موارد بیماران از نتایج به دست آمده رضایت کامل ندارند و از جراح می‌خواهند که عمل را دوباره انجام دهد.
تصحیح نتایج رینوپلاستی باز در مقایسه با رینوپلاستی بسته با سهولت بیشتری امکان‌پذیر است.
بزرگترین عیب جراحی زیبایی بینی آن است که جای یک بریدگی در بینی برای همیشه باقی خواهد ماند.
همانند هر عمل جراحی دیگری در این عمل هم خطر بروز عفونت، ورم و قرمزی وجود دارد.

هزینه عمل جراحی زیبایی بینی

هزینه جراحی بینی در کلینیک زیبایی معمولاً بر اساس عوامل مختلفی از جمله روش جراحی مناسب برای شما و میزان دستمزد پزشک جراح تعیین می‌شود. از پزشک خود بخواهید که هزینه‌های این عمل جراحی را به طور کامل برایتان توضیح دهد و بپرسید که آیا این هزینه‌ها توسط بیمه‌های درمانی تحت پوشش قرار می‌گیرد یا خیر؟